IIA | Aktualnosci | JUŻ JEST! “Risk in Focus 2024” Gorące tematy dla audytorów wewnętrznych

JUŻ JEST! “Risk in Focus 2024” Gorące tematy dla audytorów wewnętrznych

JUŻ JEST! “Risk in Focus 2024” Gorące tematy dla audytorów wewnętrznych

04.10.2023

Od ośmiu lat Risk in Focus stara się podkreślać kluczowe obszary ryzyka dla audytorów wewnętrznych podczas przygotowywania niezależnej oceny ryzyka, planowania rocznego i ustalania zakresu audytu. Raport badawczy na 2024 r. ujawnił zbliżający się wielokryzys jako serię zdarzeń ryzyka o dużym wpływie, występujących jednocześnie i zaostrzających wiele wzajemnie powiązanych zagrożeń. W raporcie zaproszono zarządy do współpracy z audytorami wewnętrznymi w celu poradzenia sobie z wielokryzysowością poprzez skoncentrowanie się na odporności organizacyjnej i współpracę w celu szybkiego reagowania na niezliczone bezpośrednie i szybko zmieniające się zagrożenia, przed którymi stoją obecnie firmy.

"Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jest czas, aby audytorzy wewnętrzni pomagali zarządowi w transformacji w kierunku zrównoważonych i odpornych przedsiębiorstw w niestabilnym kontekście gospodarczym" - John Bendermacher, Prezes ECIIA.

Kluczowe ustalenia

1.            Cyberbezpieczeństwo utrzymuje się na pierwszym miejscu: 84% respondentów uznało cyberbezpieczeństwo za ryzyko numer jeden szósty rok z rzędu.

2.            Kapitał ludzki, różnorodność, zarządzanie talentami i retencja również utrzymały się na 2. miejscu (58% respondentów) w raporcie, ponieważ wiele firm nie jest zsynchronizowanych z kulturą po pandemii.

3.            CAE (43% respondentów) uznało niepewność makroekonomiczną i geopolityczną za trzecie największe ryzyko dla swoich organizacji - wraz ze zmianami w przepisach i regulacjach.

O RIF 2024

W tym roku Risk in Focus 2024 obejmował współpracę 16 europejskich instytutów audytorów wewnętrznych z 17 krajów, w tym Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Luksemburga, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jest to jak dotąd największa liczba zaangażowanych krajów europejskich. W ankiecie uzyskano 799 odpowiedzi od CAE z całej Europy. Jednocześnie zorganizowano pięć paneli dyskusyjnych z udziałem 46 CAE. Ponadto przeprowadziliśmy również 11 indywidualnych wywiadów z ekspertami merytorycznymi, w tym z CAE, przewodniczącymi komitetów audytu i ekspertami branżowymi, aby zapewnić głębszy wgląd w to, jak te ryzyka się przejawiają i rozwijają.

 

 

Dostępny jest pełny raport i briefing zarządu.

To prevent automated spam submissions leave this field empty.